Okres wypowiedzenia kiedyś i dziś – czyli zmiany w Kodeksie Pracy!

W dzisiejszym wpisie omówimy zmiany w kodeksie pracy. Nowelizacja przepisów wprowadza zasadnicze zmiany w zatrudnianiu w oparciu o umowę o pracę na czas określony. Kluczową w tej tematyce i wartą do zapamiętania- jest liczba 33, która oznacza ilość miesięcy, czyli maksymalny okres, w którym pracodawca może zatrudniać pracownika w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca może taką umowę zawrzeć trzy razy. Jakie są tego skutki? W sytuacji, gdy pracodawca zawrze czwartą umowę, automatycznie przekształci się ona w umowę na czas nieokreślony. Co ważne przerwa pomiędzy umowami nie będzie miała znaczenia. Dlaczego jest to tak istotne? Przeczytajcie jak było do 22 lutego 2016 r.

Do 22 lutego 2016 r. przepisy nie narzucały ograniczenia dotyczącego trwania umowy na czas określony. Niejednokrotnie pracodawca zawierał takie umowy na dłuższy okres czasu, nawet na 5-10 lat. Trzecia umowa na czas określony stawała się z mocy prawa umową na czas nieokreślony pod warunkiem, że okres pomiędzy umowami nie przekraczał miesiąca. Jakie były tego konsekwencje? Wielu pracowników, wykonywało swoje obowiązki służbowe przez parę lat w oparciu o zatrudnienie na umowę na czas określony. Następnie pracodawca omijał sprytnie przepisy i zawierał kolejną umowę po upływie terminu miesięcznego. W ten sposób przykładowo pracodawcy zatrudniali pracownika przez okres 10 lat w oparciu o umowę na czas określony.

Kolejną bardzo ważną zmianą jest wypowiedzenie umów o pracę na czas określony. Od pamiętnego 22 lutego jest on taki sam, jak w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę na czas nieokreślony. I teraz to, co Państwa zapewne najbardziej interesuję, jeżeli chodzi o powyższą zmianę, czyli okresy wypowiedzenia:

  • 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Zmiany te są bardzo istotne szczególnie jeżeli chodzi o stabilność zatrudnienia danego pracownika. Chronią one bowiem pracowników, przed nieuzasadnionym zawieraniem umów na czas określony oraz przed nadużywaniem tej instytucji. Jak zostało wyżej wskazane koniec z 10 letnią pracą w oparciu o umowę na czas określony.

WAŻNE: Na sam koniec warto dodać parę słów o okresie próbnym. Do limitu nie wlicza się umowa na okres próbny, co oznacza, że w sumie okres zatrudnienia pracownika na umowie na czas określony to maksymalnie 3 miesiące umowy próbnej i 33 miesiące umowy na czas określony!!!

TP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *